شما و آرایشگرتان
دسامبر 4, 2019

گیسوان

گیسوان ما بیش از دیگر بخش های بدن با دیگران سر سخن دارند: از شخصیت مان می گویند، از سلامتی مان، از ثروت مان، ازاینكه چگونه زندگی می كنیم و تا چه اندازه به مُد و الگوهای زیبایی شناختی پایبندیم. در طول تاریخ، زنان، گیسوان خود را تغییرات مختلفی داده اند. آنها را از ته تراشیده اند، كوتاه كرده اند، تابانده اند، و رنگ كرده اند، گاه مطابق با هنجارهای اجتماعی روز و گاه در جستجوی ظاهری جدید و چشمگیر. انگیزه هرچه باشد، گیسوان با زبانی سخن می گویند كه کلمات در بیان آن ناتوانند. این زبان می تواند ظریف، سكسی، یا سیاسی باشد. هرچه باشد میزان سنج تغییرات اجتماعی است. به عنوان مثال، در شهر لندن دهه 80 ، ورود زنان به حوزه ی سیاست مصادف شد با مُد شدن كلاه گیس هایی كه به صورت فزاینده ای بلندتر می شدند، تا جایی كه درهای ورودی بزرگ كلیسای سنت پول باید یك و دو دهم متر بلندتر می شد تا با اندازه كلاه گیس ها هماهنگی داشته باشد.


كلاه گیس هایی كه از دو سوی فرق وسط چونان آبشاری از فر و طره های تابدار به شانه ها می ریخت، هجونویسی در میان دریای عظیمی از « تشبیه كند كه » جوش چركین كوچكی « را واداشت كه چهره دارندگان اش را به قرار گرفته. دویست سال بعد، در دهه 80 ، جنبش اجتماعی سیاهپوستان آمریكا در اوج خود بود. » گیسوان مردان و زنان دیگر از الگوهای سفیدپوستی تبعیت نمی كردند و گیسوان خود را به گونه های مختلف می آراستند. در اوایل قرن بیست ویكم، بافت آفریقایی و چهل گیس چنان متداول شد كه بر سر مانكن ها و در خیابان های بالاشهری نیز دیده می شد.


گیسوانمان نیز همچون لباسی كه به تن داریم، به ما هویت می بخشند. چشمان خود را ببندید و چهار زن را با چهار حالت مو تصویر كنید. اول، دختری از سواحل هاوایی، با پوستی برنزه از آفتاب ملایم و مداوم با گیسوانی تابدار به رنگ قهوه ای مایل به قرمز. دوم، یک زن شیک فرانسوی، با شمایلی کلاسیک و بدون عناصر زاید، با موی تیره ی کوتاه و براق. سوم، زن متمكن اجتماع دوست با موی آراسته و منظم، كه نشان از موقعیت اجتماعی او دارد. این زن ثروتمند است، بر امور سوار است و زمان کافی برای مراقبت از خود دارد. و در آخر، زن سخت و عصیانگر دهه هشتاد میلادی، كه به مقابله با زرق و برق و تجمل بیش از حد دهه هفتاد برخاسته و، با عصیانی عمدی، بر علیه زیبایی شوریده است. تفاوتی ندارد كه این چهار تصویر چه حسی را به بیننده القاء می كند، ظاهر هر یك از این چهار زن به دقت انتخاب شده و هر کدام، در جای خود، زیبایند. اما اگر مدل موهای آنها را باهم عوض کنید بدون آنكه آرایش و لباس هایشان را تغییر دهید، آیا آنها همچنان زیبا خواهند بود؟ آیا خانم شیک فرانسوی با خواهد بود؟ آیا زن عصیانگر با » بدون عناصر زاید « موهای افشانی که فرهای آن در پشتش تاب می خورد همچنان موهای طلایی مرتب همچنان ضدِمُد به نظر خواهد رسید؟ مدل مو، مانند لباس، آرایش، و دیگر عناصر سبک ما، بیانی از شخصیت ماست.

مدل موی افریقایی


بخشی از قدرتی که مو دارد، به خاطر توانایی آن در تغییر شکل است. با پیچاندن دسته ای مو، با دِکلره کردن یک رگه از آن و یا با افزودن تزئینات ساده، حال و هوای مو را می توان به سرعت تغییر داد. مو بلافاصله بر روح انسان اثر می گذارد و تأثیر آن را نمی توان با هیچ چیز دیگری مقایسه کرد؛ بد شکل بودن و بی حالتی گیسوان می تواند حالت » روز موی بدشكل « روحی ما را نیز تغییر دهد. در انگلیس اصطلاحی است كه وارد فرهنگ عامه شده. می گوییم که به معنای حالت روحی افسرده است، چون مشکلی است که همه ما با آن سرکار داشته ایم،احساس مطلق بدبختی و عدم اعتمادبه نفس که بلافاصله از گیسوان مان ساطع می شود، مویی که برق نمی زند، تسلیم خواسته های صاحب اش نمی شود و به زیباتر شدن او کمک نمی کند. اگر این حس برای شما آشناست و می خواهید کنترل گیسوان تان را به دست بگیرید، این بخش ویژه از آن شماست.

شما، مُد و گیسوان تان

راهروهای عرض اندام سالن های مُد برای طراح لباس مانند سالن تئاتر برای كارگردان نمایش است. این راهرو ها به درد نمایش و تبلیغ می خورد. لباس هایی را كه در این راهروها جلوه می كنند در پیاده رو های شهر نمی توان یافت و اغلب حتی برای اینكار نیز طراحی نمی شوند. راهروهای سالن های مُد برای نمایش كمال مطلوب طراح است و آرایشگران نیز برای كمك به حسی كه طراح در لباس اش قصد القای آن را دارد، دست به افراط و تفریط در آرایش می زنند.

جان فریدا که یک متخصص موی بنام است نیز مد را ثانویه می داند : قبل از هرچیز به آرایش به آرایش مویی که زیبنده دارنده اش باشد پرداخت. این آرایش باید با اندام تناسب داشته، با تركیب چهره سازگار باشد، با زمانه پیش رود، و جان و روح را بازتاباند. برخی تأثیرات نیز از سالن های مُد به بیرون سرایت می كند. چارلز وردینگتون، از آرایشگران برجسته لندنی، مثالی دارد : اگر در یك سالن مُد، آرایش موی مانكن ها برهم ریخته و پریشان است، همین اتفاق ممكن است در خیابان با استفاده از محصولات آرایشی زیاد بیفتد.

در حالی كه مردم بیشتر سعی می كنند چهره خود را متمایز از دیگری كنند، افراط های جاری در سالن های مُد هم از انحصار خارج می شود. اما مهم این است كه آرایش موی شما باید بازتاب خود واقعی تان باشد. اگر شما انسانی جسور با شخصیتی اجتماعی هستید، باید به سوی رنگ ها و برش های جسورانه بروید. برعكس، اگر شخصیتی آرام دارید كه اهل خودنمایی نیست، بهتر است از رنگ هایی آرام و برشی كلاسیك استفاده كنید… از الگوهای آرایشی متنوع استفاده كنید كه از روز تا شب، و حتی وسط هفته و آخر هفته، تفاوت كند. به این ترتیب ظاهر كلی شما برازنده می شود.

به نقل از مجله وگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *